Pirts ceļvedis
KĀ PAREIZI IET PIRTĪ
Ir neskaitāmi viedokļi un ieteikumi kā “pareizi” iet pirtī. Lūdzu, uzskatiet tālāk sniegto informāciju tikai kā ieteikumus nevis pirts lietošanas noteikumus.
Regulāri ejot pirtī, ar laiku, katrs cilvēks pats izveido savus ieradumus un pirts rituālus. Mēs ceram, ka jūs gūsiet šeit nelielu ieskatu, bet sev veselīgus pirtēšanās ieradumus veidosiet, atklājot tos pašiem praksē. Kas der vienam, tas otram var nederēt, jo primāri, ejot pirtī, jāskatās jūsu veselības stāvoklis un ieteicamās rekomendācijas karsēšanās procedūrām.
Agrāk cilvēks gāja pirtī, lai mazgātos, šodien cilvēks ir atklājis, ka iešana pirtī palīdz atslābināties no ikdienas stresa un norimt. Mūsdienās, nu jau zinātniski ir pierādīts, ka regulārs pirts apmeklējums dot pozitīvu ieguldījumu veselībā, nomierina un stiprina imunitāti.
Pirts sesija iedalās 4 galvenajās fāzēs:
- Sagatavošanās fāze pirts procedūrai.
- Karsēšanās fāze, jeb pirts procedūra/pirtēšanās.
- Atdzišanas fāze.
- Atpūtas fāze.
Tālāk mēs vēlamies jums atspoguļot vispārējo pirts procedūru:
1.fāze: Sagatavošanās posms.
- Pirms pirts procedūras vēlams jau mentāli sagatavoties un nepārpūlēt savu organismu, uzņemot smagu pārtiku.
- Lai pilnībā viss ķermenis tiktu izkarsēts, tad pirtī ieteicams iet pilnīgi kailam (nav ieteicams pirtī iet peldkostīmā, protams, protams, ja pirts lietošanas noteikumi to nenosaka).
- Ja nepieciešams, ieteicams pirms pirts procedūras apmeklēt labierīcības.
- Obligāts nosacījums ir ieiet dušā un nomazgāties un pēc tam nosusināt ādu.
- Ieteicams izmērcēt kājas siltā ūdenī, tas palīdzēs papaplašināt asinsvadus un paātrinās asins cirkulāciju.
2.fāze. Karsēšanās.
- Pēc ieiešanas pirtī izvēlieties vietu, piem. uz vidējās vai augšējās lāvas un pilnībā apsēdieties/ apgulieties uz līdzi paņemtā dvieļa.
- Ja ir pietiekami daudz vietas, vispirms apgulieties; ja tas nav iespējams, tad ieteicams sēdēt ar nedaudz uzvilktām kājām.
- Ja nepieciešams, uzlejiet ūdeni uz pirts krāsns akmeņiem, taču ieteicams pirms sviedrēšanās fāzē, 5 – 10 minūtes uzturēties sausākā telpā, ūdens uzliešana uz pirts akmeņiem tiek veikta kulminācijas fāzē, apmēram pēc 6 – 8 minūtēm, tad pārejiet uz pēcsvīšanu, 1-2 minūtes.
- Parasti pirtī (somu pirtī/saunā, temperatūra ~80C) pavadītais laiks ir aptuveni 10 līdz 15 minūtes, viens seanss. Ieteicams uztaisīt vismaz 2 seansus.
- Pēdējās 1-2 minūtes ieteicams pavadīt, sēdus pozīcijā.
- Izejiet no pirts klusi un mierīgi (noteikti ne brīdī, kad tikko ir uzliets ūdens uz akmeņiem).
3.Pēc pirts: Atvēsināšanās/atdzišanas fāze.
- Ja iespējams, pēc pirts apmeklējuma, pavadiet apmēram 2 minūtes svaigā gaisā, lai piepildītos ar skābekli un atdzesētu elpceļus.
- Lietojiet aukstu ūdeni, lai atdzistu: auksta ūdens duša, kubls, sajūtu/piedzīvojumu duša vai atklāta ūdens tilpne.
- Kāju vanna: ielieciet kājas līdz potītēm siltā ūdenī, kura temperatūra ir aptuveni 40°C. Paplašinoties asinsvadiem, iekšējais siltums var iziet uz ārpusi, palielinot cirkulāciju ādā, kā rezultātā ķermenis lēnām un saudzīgi atdzisīs.
4. Atpūtas fāze.
- Apģērbiet ādai patīkamu apģērbu, kurš labi uzsūc mitrumu, jo pēc pirts vēl turpināsies svīšanas process.
- Ja iespējams, ejiet nedaudz apgulties un norimt.
- Uzņemiet šķidrumu – ūdeni/ zāļu tēju.
Vieglu garu!
*Visa augstāk minētā informācija ir sagatavota Sauna serviss, tās tālāka pārpublicēšana ir pieļaujama tikai ar atsauci uz Sauna serviss lapu!